بررسی روش های اقامت و مهاجرت به جمهوری چک - سفری دیگر

بررسی روش های اقامت و مهاجرت به جمهوری چک

12 شهریور 1401

کشور زیبا و کوچک جمهوری چک سالانه گردشگران و مهاجران بسیاری را به خود جذب می‌کند. در این مقاله اقامت و مهاجرت به جمهوری چک را برای شما شرح می‌دهیم.

جمهوری چک کشوری کوچک و پیشرفته واقع در مرکز اروپا است. این کشور کوچک اما زیبا سالانه گردشگران و مهاجران بسیاری را به خود جذب می‌کند. اگر قصد مهاجرت به این کشور پیشرفته و مهاجر‌پذیر را دارید ما روش‌های اقامت و مهاجرت به جمهوری چک را برای شما شرح خواهیم داد، با ما همراه باشید.

آشنایی با کشور جمهوری چک

جمهوری چک کشوری واقع در مرکزی ترین قسمت قاره سبز است که پایتخت آن شهر پراگ است. این کشور در همسایگی کشور هایی مانند آلمان، اتریش و لهستان قرار گرفته است و زبان رسمی آن چکی است. از لحاظ مذهبی مردم این کشور به دین و مذهبی خاصی گرایش ندارند و بی اعتنا ترین مردمان جهان به دین شناخته می شوند.

این کشور آب و هوای معتدل قاره ای دارد که در زمستان سرد و برفی و در تابستان معتدل و مرطوب خواهد شد. میزان بالای بارندگی باعث پیدایش خاک حاصل خیز و کشاورزی پر رونق در این کشور شده است. واحد پول این کشور کرون یا کرونای چک است.

آشنایی با کشور جمهوری چک

روش های اقامت و مهاجرت به جمهوری چک

به طور کلی افرادی که قصد مهاجرت به جمهوری چک را دارند هفت روش در مقابل آنها قرار دارد. هرکدام از این روش‌ها مزایا و سختی‌های خاص خودشان را دارند و افراد باید با توجه به شرایط خود یکی از این روش‌ها را انتخاب کنند. دقت داشته باشید که هرکدام این روش‌ها هم شرایط و بند‌های خاصی دارند. این روش‌ها عبارت‌اند از:

مهاجرت از طریق کار

مهاجرت از طریق تحصیل

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت از طریق ازدواج

مهاجرت از طریق تولد

مهاجرت از طریق خانواده

مهاجرت از طریق پناهندگی

اقامت و مهاجرت به جمهوری چک از طریق کار

یکی از روش‌های اقامت و مهاجرت به چک، مهاجرت از راه کاری و کسب اشتغال در این کشور است. جمهوری چک کشوری توسعه‌ یافته و قوی در اروپا محسوب می‌شود. همین امر می‌تواند دلیل بسیار خوبی برای مهاجرت به این کشور از طریق کار باشد. پروسه جستجوی کار در این کشور این گونه است که شما باید از یک کارفرمای اهل چک درخواست کار داشته باشید.

قوانین این کشور به این صورت است که کارفرما، برای یافتن یک متخصص باید یک آگهی درخواست را در کشور خود به مدت سه ماه چاپ نماید و اگر فرد متخصص مورد نظر خود را پیدا نکرد، سپس آگهی خود را در تمام اتحادیه اروپا به ثبت برساند. چنانچه باز هم یک متخصص واجد شرایط پیدا نشد در این صورت می‌تواند اقدام به جذب نیروی کار از دیگر کشورها کند.

پس مطمئناً تا اینجای کار متوجه شدید که پیدا کردن شغل در این کشور برای افرادی که خارج از اتحادیه اروپا هستند مقداری سخت خواهد بود. جمهوری چک برای این روش قوانین خاص خود را دارد و مهم‌ترین آن این است که قرارداد بین کارجو و کارفرما باید با جزئیات کامل ثبت شود.

پس از پیدا کردن یک کارفرمای اهل چک نوبت به گرفتن ویزای کاری می‌شود. پس از دریافت ویزای کار، می‌توانید در این کشور مشغول به کار شوید. پروسه اخذ ویزای کاری در جمهوری چک تقریباً 4 ماه به طول می‌انجامد و این مجوز به مدت 2 سال اعتبار خواهد داشت.

برای دریافت اقامت کاری در جمهوری چک به پنج سال سابقه کاری در این کشور احتیاج دارید. بعد از گذراندن 5 سال در این کشور می‌توانید برای دریافت اقامت دائم اقدام نمایید. برای دریافت اقامت دائم در این کشور به یک قرارداد کاری و یک پاسپورت معتبر نیاز است.

لیستی از مدارکی که برای دریافت ویزای کاری از جمهوری چک احتیاج دارید به شرح زیر است:
• گذرنامه معتبر
• پیشنهاد یا قرارداد کاری از چک
• مدارک اثبات تمکن مالی
• مدرک تحصیلی معتبر و ترجمه شده
• مدارک اثبات عدم سوء سابقه کیفری
• گواهی سلامت
• بیمه مسافرتی
• و…

اقامت و مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل

طبق اخرین آمار بالغ بر 45000 موسسه آکادمیک و دانشگاه در کشور چک موجود است که سالانه تعداد زیادی دانشجوی بین‌المللی را به خود جذب می‌کنند. هرساله دوره‌های بسیار زیادی به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های این کشور برگزار می‌شود. این کشور در مقایسه با دیگر کشورهای قاره اروپا، مقصد مقرون به صرفه‌ای برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی است.

یکی از مزیت‌های تحصیل در جمهوری چک این است که دانشجویان می‌توانند پس از گذراندن 2 ترم در دانشگاه‌های این کشور به دانشگاه‌های معتبر اروپا انتقال داده شوند. دانشجویان می‌توانند پس از گذراندن 3 تا 5 سال برای اخذ اقامت دائم اقدام نمایند.

هزینه تحصیل در این کشور در مقطع کارشناسی سالیانه حدود 4000 تا 10000 یورو و تدریس فقط به زبان چکی است. در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل به زبان انگلیسی هم فراهم است و مدرک مورد نیاز برای این مقطع آیلتس 6.5 است. دانشجویان هر مقطع در جمهوری چک اجازه کار دانشجویی به مدت 10 تا 30 ساعت در هفته را دارند.

لیستی از مهم‌ترین مواردی که برای اقامت و مهاجرت به چک احتیاج دارید به صورت زیر است:

• مدرک پذیرش از دانشگاه مقصد
• فرم درخواست ویزای جمهوری چک
• پاسپورت دارای اعتبار
• مدرک تحصیلی ترجمه شده همراه با ریز نمرات
• انگیزه نامه
• مدارک اثبات تمکن مالی
• مدارک عدم سوء سابقه
• بیمه بین‌المللی
• و…

اقامت و مهاجرت به جمهوری چک از طریق سرمایه گذاری

وضعیت اقتصادی رو به رشد این کشور باعث شده است سرمایه گذاران سراسر دنیا بیش از پیش برای سرمایه گذاری در این کشور اقدام کنند. برای سرمایه گذاری روش‌های مختلفی پیش روی شما است اما توجه داشته باشید که همه آن‌ها به دریافت اقامت دائم منجر نخواهند شد.

از راه‌های مهم سرمایه گذاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• سرمایه گذاری در حوزه خرید ملک یا مستغلات
• خرید یک شرکت
• ثبت یک شرکت
• راه اندازی یک استارت آپ یا کارآفرینی
• خرید اوراق دولتی

برای خرید شرکت یا کارآفرینی در جمهوری چک 75 میلیون کرون چک سرمایه لازم است. پیش از شروع سرمایه گذاری بررسی وضعیت کلی اقتصادی این کشور برای متقاضیان امری ضروری است. اگر قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارید لازم است بدانید جمهوری چک با اینکه عضو اتحادیه است ولی خارج از حوزه یورو است.

اقامت و مهاجرت به جمهوری چک از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه های اقامت و مهاجرت به چک، ازدواج با یک شخص تابع این کشور است. مجوز اقامت دائم در این روش پس از 2 سال زندگی مشترک برای فرد صادر می شود. متقاضیان برای در یافت اقامت به این روش، باید ثابت کنند که این ازدواج فقط به منظور گرفتن اقامت صورت نگرفته است.

اقامت و مهاجرت به جمهوری چک از طریق تولد

کشور های عضو اتحادیه اروپا برای این مورد از قانون خاک و خون تبعیت می کنند که جمهوری چک هم از این قاعده مستثنی نیست. طبق این قانون کودکی که در خاک این کشور متولد می شود تابعیت این کشور را دریافت می کند.

اقامت و مهاجرت به جمهوری چک از طریق پناهندگی

پیش از توضیح لازم است بدانید به دلیل ریسک بالای این روش، ما به هیچ وجه آن را توصیه نمی‌کنیم. برای در یافت پناهندگی لازم است ابتدا ویزای توریستی کشور جمهوری چک را دریافت کنید سپس درخواست پناهندگی خود را ارائه دهید. اگر بتوانید ثابت کنید که در صورت بازگشت به کشور خودتان امنیت جانی نخواهید داشت در این صورت با درخواست شما موافقت خواهد شد.

مزایای جمهوری چک برای اقامت

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این کشور پاسپورت قدرتمند آن است. پاسپورت این کشور در رده هشتمین پاسپورت قدرتمند دنیا قرار گرفته است. از دیگر مزیت‌های این کشور که آن را به مقصدی محبوب برای دانشجویان تبدیل کرده، تحصیل رایگان و کم هزینه در دانشگاه‌های آن است.
جمهوری چک با طبیعت زیبا و بکر خود هر گردشگری را محو زیبایی خود می‌کند. جمهوری چک مملو از دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، و جنگل‌های سرسبز است که محبوبیت آن در بین متقاضیان را دوچندان می‌کند.

جمع­ بندی مطالب اقامت و مهاجرت به جمهوری چک

مهاجرت به کشور های پیشرفته اروپایی در حالی که از مزایای زیادی برای مهاجران برخوردار است، ممکن است با مشکلاتی هم همراه باشد. ما در این مقاله تلاش کردیم تمام روش های اقامت و مهاجرت به چک را مورد بررسی قرار دهیم. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شود و بتوانید با توجه به شرایط خود مناسب ترین روش را انتخاب کنید.

جمع­ بندی مطالب اقامت و مهاجرت به جمهوری چک

سؤالات متداول اقامت و مهاجرت به جمهوری چک

با خرید یک کافی شاپ در چک می توان برای اخذ اقامت این کشور اقدام کرد؟

خیر، با خرید یک کافی شاپ در چک نمی توان برای اخذ اقامت این کشور اقدام کرد.

برای تحصیل در چک به چه مدرک زبانی احتیاج است؟

برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد آیلتس 6.5 و برای مقطع دکتری داشتن آیلتس 7 الزامی است.

هزینه های زندگی در کشور چک چقدر است؟

هزینه های زندگی با توجه به سبک زندگی افراد متفاوت است اما برای یک خانواده 4 نفره تقریباً ماهی 2 هزار دلار نیاز است.

مناسب ترین روش برای مهاجرت به جمهوری چک کدام است؟

به عنوان مناسب ترین و ارزانترین روش ما به شما ویزای کاری را توصیه می کنیم.

آیا مهاجران در این کشور حقوق مناسبی دریافت می کنند؟

بله معمولا مهاجران در این کشور حقوق مناسبی دریافت می کنند.

تسلط به زبان چکی تأثیری در دریافت ویزا دارد؟

بله، صد در صد.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

درباره شهر برنو چک: برنو از نظر مساحت و بزرگی، دومین شهر جمهوری چک محسوب شده و نسبت به پراگ...

درباره شهر پراگ جمهوری چک: جمهوری چک یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپاست که در اروپای مرکزی واقع شده و...

جمهوری چک یکی از کشورهاییست که به طور کامل در خشکی محصور شده و به قسمت شرقی اسلواکی و اروپای...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر