درباره کشور فرانسه بیشتر بدانیم - سفری دیگر

درباره کشور فرانسه بیشتر بدانیم

4 آذر 1400

کشور فرانسه در اروپای غربی قرار دارد، کشور فرانسه از لحاظ گردشگری در صدر قرار دارد و سالانه بیش از 70 میلیون گردشگر به این کشور سفر می کنند.

در این مقاله قصد داریم که به ارائه اطلاعاتی در رابطه با کشور فرانسه بپردازیم در صورتی که می خواهید درباره فرانسه اطلاعاتی را بدست آورید تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید. کشور فرانسه از جمله کشورهای مشهور اروپایی است که همواره در طول تاریخ دارای اهمیت بوده است. این کشور چه در دوران قرون وسطی چه در دوران مدرن و چه در عصر حاضر همواره مورد توجه بوده است. فرانسه همواره از لحاظ اقتصادی جز کشورهای مطرح دنیا بوده است از نظر گردشگری نیز کشور فرانسه در سطح ایده آلی قرار دارد.

کشور فرانسه

کشور فرانسه از جمله کشورهای زیبای اروپایی می باشد. این کشور در جنوب غربی اروپا قرار دارد. در بین کشورهای اروپای غربی به دلیل این که فرانسه از مساحت زیادی برخوردار است بزرگترین کشور به حساب می آید. در بین کشورهای اروپایی نیز از لحاظ مساحت سومین کشور به حساب می آید. از همسایه های این کشور می توان به کشورهایی از قبیل بلژیک، سوئیس، آلمان و ایتالیا اشاره داشت.

فرانسه به دلیل این که کشوری وسیع است دارای آب و هوای  متنوع در نقاط و مکان های مختلف است و این یک موقعیت استثنایی برای گردشگران فراهم می کند تا بتوانند از جاذبه های مختلف این کشور لذت ببرند. در میان تمامی کشورهای دنیا فقط می توانیم سه کشور را پیدا کنیم که ساحل آن ها به دریای اطلس و در مواردی نیز به مدیترانه می رسد کشور فرانسه یکی از آنها است که نشان دهنده وسعت بالای این کشور است.

کشور فرانسه

 تاریخ و سیاست در فرانسه

کشور فرانسه از لحاظ تاریخی بسیار با اهمیت است و روند شکل گیری حکومت در این کشور و رسیدن به شکل امروزی نیز دارای فراز و نشیب های فراوانی بوده است. قانون اساسی این کشور با توجه به رفراندومی که در چهار اکتبر 1958 برگزار شد رسمیت یافت. بر این اساس حکومت برآمده از مردم است و حق حاکمیت به مردم تعلق دارد و فرانسه نیز کشوری سکولار و دموکرات است. انقلاب فرانسه که چندین دوره در این کشور رخ داد نیز از لحاظ تاریخی حائز اهمیت بود در خلال یکی از این انقلاب ها بود که در نهایت اعلامیه حقوق انسان و شهروندی تدوین گشت که یکی از سندهای مشهور تاریخی به حساب می آید.

زمانی که فرانسه از قرون وسطی گذرد کرد، به یکی از کشورهای ابر قدرت جهانی تبدیل شد. ابرقدرتی این کشور سبب شد تا پادشاهان این کشور در صدد کشورگشایی باشند. در قرون 19 و 20 میلادی برخی از مناطق و کشورها از جمله در آسیا و آفریقا تحت استعمار این کشور قرار داشتند که آثار آنها از لحاظ سیاسی و فرهنگی تا به امروز ادامه داشت.

از نقاط درخشان تاریخ فرانسه این است که همواره در این کشور، شاهد پرورش شخصیت های معروف تاریخی در عرصه علم و هنر بوده ایم و در این زمینه فرانسه به قدری غنی بود است که از آن به عنوان مرکز زایش و شکوفایی فرهنگ مدرن جهان یاد می شود. در سده های 17 و 18 میلادی با حضور و بروز شخصیت های علمی، هنری و فرهنگی در فرانسه شاهد شکل گیری دوران جدیدی هستیم که به دوره روشنگری در تاریخ شهرت دارد.

با توجه به دستاوردهای گوناگونی که این دوره دارد به یکی از ورق های زرین تاریخ بشری تبدیل شده است. تاریخ و فرهنگ غنی این کشور سبب شده است تا به عنوان چهارمین کشور از لحاظ ثبت میراث جهانی در یونسکو تبدیل شود.

 تاریخ و سیاست در فرانسه

پایتخت فرانسه

فرانسه به داشتن شهرهای شناخته شده در دنیا مشهور است اما شهرت هیچ کدام از شهرهای فرانسه به اندازه پاریس نیست. پاریس نه تنها در قاره اروپا بلکه در کل جهان شهر شناخته شده است. از لحاظ تاریخی نیز پاریس بسیار حائز اهمیت است بسیاری از اتفاقات، جنگ ها و انقلاب های مشهور فرانسه در این شهر رخ داده است و در جنگ جهانی دوم نیز این شهر توسط هیتلر فتح شد. اهمیت پاریس سبب شده است تا از دیرباز به عنوان پایتخت کشور فرانسه انتخاب شود. علاوه بر این در بین شهرهای فرانسه، پاریس محور تبادلات فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است.

از لحاظ تولیدات ناخالص فرانسه پاریس در رتبه نخست قرار دارد و 25 درصد سهم این شهر و حومه آن است. تعداد جمعیت پاریس و حومه در حدود دوازده میلیون نفر است که به عنوان یکی از شهرهای پرجمعیت قاره اروپا نیز محسوب می شود. یکی از لقب های که به پاریس داده می شود، سبزترین پایتخت اروپایی است و دلیل آن هم این است که در این شهر نزدیک پنجاه هزار درخت وجود دارد. پاریس همچنین شهرت جهانی در عرصه های پوشاک، گردشگری، تحصیلات، فرهنگ و … نیز دارد.

جغرافیای کشور فرانسه

همانطور که گفته شد کشور فرانسه در اروپای غربی واقع شده است. این کشور در شمال شرقی، شرق و جنوب غربی با سایر کشورهای اروپایی مرزهای مشترک دارد. از جمله کشورهای هم مرز با فرانسه می توانیم به سوئیس، آلمان، ایتالیا، بلژیک و اسپانیا اشاره داشته باشیم. به دلیل مساحت گسترده ای که فرانسه دارد در بین اعضای اتحادیه اروپا از لحاظ وسعت، بزرگترین کشور محسوب می شود. فرانسه جاذبه های طبیعی فراوانی نیز دراد که می توانیم به انواع جاذبه های ساحلی و کوهستانی اشاره داشته باشیم.

جغرافیای کشور فرانسه

اقتصاد کشور فرانسه

به مانند کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا هستند واحد پول این کشور نیز یورو می باشد. در 300 سال گذشته از لحاظ اقتصادی فرانسه در بین کشورهای قدرتمند قرار داشته است. دولت فرانسه در بسیاری از شرکت های معروف دنیا سهامدار است و یا به عنوان حامی آنها محسوب می شود. یکی از سهامداران و حامیان شرکت مشهور خودروسازی رنو، فرانسه است.

یکی از ویژگی های اقتصاد فرانسه این است که در آن بخش خصوصی نقش فعالی دارند به همین دلیل نیز اکثریت شرکت های بیمه و بانک ها در این کشور به وسیله بخش خصوصی مدیریت می شود.

 شرکت هواپیمایی مشهور هواپیما، یعنی ایرباس که شهرت جهانی دارد در فرانسه قرار دارد، هواپیماهای ساخته شده توسط ایرباس در حال حاضر در اکثریت کشورهای دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و از لحاظ میزان افراد شاغل و درآمدزایی با شرکت های خودروسازی برابری می کند. از دیگر صنایع فعال و تاثیرگذار در فرانسه می توانیم به خودروسازی، نظامی، الکتریکی، پوشاک، کشتی سازی و … اشاره داشته باشیم.

اقتصاد کشور فرانسه

مردم کشور فرانسه

بر اساس آخرین سرشماری که در سال 2020 صورت پذیرفته است، جمعیت فرانسه بیش از شصت و پنج میلیون نفر است. بر اساس تعداد جمعیت، فرانسه بیست و دومین کشور جهان و سومین کشور قاره اروپا محسوب می شود. اکثریت مردم فرانسه در مناطق شهر زندگی می کنند که بالغ بر 80 درصد جمعیت این کشور است. میانگین سنی در فرانسه نیز 42 سال است.

زبان و مذهب مردم فرانسه

زبانی که در فرانسه رسمیت دارد، زبان فرانسوی می باشد. این زبان در واقع گونه ای از زبان های هندی و اروپایی است که به خانواده زبان های رومی تعلق دارد. در حال حاضر زبان فرانسوی یکی از زبان های مشهور دنیا است . در برخی از کشورها این زبان به عنوان زبان نخست شناخته می شود و در برخی دیگر زبان دوم است.

در آفریقای شمالی و مرکزی نیز بیشتر به زبان فرانسوی تکلم می کنند. در بیست و نه کشور جهان به زبان فرانسوی صحبت می شود. این زبان به عنوان زبان اول و دوم بیش از سیصد میلیون نفر در جهان محسوب می شود. با توجه به تغییراتی که در زبان لاتین بومیان بوجود آمده است این زبان ایجاد شده است. زبان اصلی بالغ بر 88 درصد مردم فرانسه، زبان فرانسوی است و در برخی از مناطق این کشور نیز به زبان هایی از قبیل عربی، ایتالیایی و فنلاندی تکلم می شود.

 دین رسمی که از سوی حاکمیت فرانسه نیز پیروی می شود مسیحیت کاتولیک است و  هشتاد و هشت درصد مردم این کشور نیز کاتولیک می باشند. علاوه بر این سایر دین ها و مذاهب نیز در این کشور نیز وجود دارد که می توانیم به پروتستان، اسلام و یهود نیز اشاره داشته باشیم.

زبان و مذهب مردم فرانسه

آب و هوای کشور فرانسه

کشور فرانسه به دلیل وسعت زیادی که دارد دارای آب و هوای متنوعی دارد به همین دلیل آب و هوای این کشور در بخشی از آن با سایر مناطق تفاوت دارد. قسمت های شمال و شمال شرق این کشور از آب و هوای معتدل برخوردار است. مناطق جنوبی آن دارای آب و هوای مدیترانه ای است. قسمت هم آب و هوای اقیانوسی دارد و در طول سال شاهد بارش باران فراوانی در این قسمت هستیم. در شرق فرانسه نیز آب و هوای کوهستانی حاکم است.

آب و هوای کشور فرانسه

گردشگری در کشور فرانسه

یکی از جنبه های مهم اقتصاد کشور فرانسه، گردشگری است. فرانسه از جمله کشورهایی است که در صدر حضور گردشگران قرار دارد و حضور گردشگران زیاد در این کشور سبب شده است تا این بخش همواره نقش اساسی در اقتصاد فرانسه و رونق آن داشته باشد. در سال 2013 نزدیک به 85 میلیون نفر به عنوان گردشگر به این کشور سفر کردند و بر همین اساس فرانسه مقصد محبوب گردشگران در کل جهان، لقب گرفت. در بین شهرهای فرانسه بیشتر بازدید از شهر پاریس است.

گردشگری در کشور فرانسه

سوغات و صنایع دستی فرانسه

کشور فرانسه از لحاظ داشتن سوغاتی های فراون نیز مشهور است البته به دلیل این که فرانسه یک کشور گردشگر پذیر است این موضوع طبیعی به نظر می رسد. سوغاتی های مختلفی در این کشور وجود دارد که می توانیم به انواع لباس، عطر و ادکلن، کیف و کفش اشاره داشته باشیم.

به دلیل این که فرانسه داری مراکز تاریخی و فرهنگی زیادی است در این مراکز امکان خرید تندیس ها و مجسمه های کوچک برای سوغاتی و یادگاری فراهم است. یکی از سوغاتی های مشهور فرانسه که یک نوع شیرینی است، شیرینی ماکارون می باشد که به دلیل داشتن ظاهر زیبا و طعم عالی همواره مورد توجه گردشگران بوده است.

سوغات و صنایع دستی فرانسه

جاذبه های گردشگری فرانسه

کشور فرانسه دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است جاذبه های این کشور را می توان به جاذبه های طبیعی و تاریخی دسته بندی کرد که مهمترین جاذبه های تاریخی و فرهنگی آن شامل موارد ذیل است:

 • برج ایفل
 • بلوارشانزه‌لیزه
 • موزه لوور
 • موزه اورسی
 • کلیسای نوتردام
 • کاخ ورسای
 • پانتئون (پاریس)
 • قصر سلطنتی
 • کلیسای سکره کر
 • کاخ تویلری
 • کاخ پلنتس
 • کاخ لوکزامبورگ
 • مرکز ژرژ پمپیدو
 • قبرستان پرلاشز
 • طاق نصرت تریومف
 • عمارت دیفنس
 • عمارت اینولید
 • میدان کنکورد
 • بیبلیوتک ناسیونال یا کتابخانه ملی فرانسه
 • خیابان ریولی
 • دانشگاه سوربن
 • کاخ انستیتو یا عمارت فرهنگستان فرانسه
 • اپرا گارنیه
 • مادلین
 • قلعه وینسنز
 • کاخ کونسنژری
 • قطار تندرو TGV
 • کاخ ووژن
درباره کشور فرانسه بیشتر بدانیم - سفری دیگر
نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

درباره شهر مارسی: کشور فرانسه به عنوان کشوری معرفی می‌شود که شهرهای متعدد با جاذبه‌های گردشگری و تاریخی بسیاری دارد،...

کشور فرانسه یکی از کشورهای بسیار زیبا و عالی برای سفر و زندگی است. به همین دلیل این کشور یکی...

آب و هوای پاریس: پاریس از جمله بزرگ‌ترین شهرهای اروپا و پایتخت کشور فرانسه است. پاریس به شهر عاشقان معرف...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر