Cover size 22 درباره شهر رم چه میدانید؟

درباره شهر رم چه میدانید؟

20 مرداد 1401

شهر رم پایتخت کشور ایتالیا، از قدیمی‌ترین و جذاب‌ترین شهرهای جهان با مکان‌های تاریخی باشکوهی است. در این مقاله درباره شهر رم بیشتر می‌خوانیم

شهر رم را می‌توان از قدیمی‌ترین و جذاب‌ترین شهرهای جهان که دارای مکان‌های تاریخی باشکوهی است به شمار آورد. در رم در هیاهوی زندگی مدرن شهری شاهد آثار باستانی با قدمت 2500 ساله هستیم که آن را به شهری منحصربفرد برای زندگی و گردشگری تبدیل کرده است. شهر رم ترکیب شگفت انگیزی را از فرهنگ، تاریخ و هنر به وجود آورده است که چشم هر بیننده‌ای را به سوی خود خیره می‌کند.در این مقاله درباره شهر رمبیشتر می‌خوانیم.

از این رو سالانه توریست‌های بسیاری از سراسر جهان به این شهر سفر می‌کنند. این شهر مرکز مسیحیت کاتلویک است و در تاریخ اروپا نقش پررنگی داشته است و در گذشته پایتخت امپراطوری رم بوده که از اقیانوس اطلس تا دریای سیاه، از شمال آفریقا تا شمال انگلستان را در بر می‌گرفته است. از لحاظ جغرافیایی شهر رم در مرکز ایتالیا و در منطقه لاتزیو قرار دارد و پر جمعیت‌ترین و پایتخت کشور ایتالیا است. سالانه بر جمعیت این شهر افزوده می‌شود؛ زیرا هر سال تعدادی شهروند ایتالیایی و افراد خارجی از کشورهای دیگر به این شهر مهاجرت می‌کنند.

تاریخچه شهر رم

در نقاط مختلف شهر رم ایتالیا می‌توان شاهد جاذبه‌های توریستی و گردشگری شگفت انگیزی بود که آن به شهری تاریخی و زیبا تبدیل کرده است. قدمت این شهر به سال ۷۵۳ قبل از میلاد بر می‌گردد و امروزه از نظر سیاسی و توریستی در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد. شهر رم محل اصلی سازمان جهانی غذا و کشاورزی یعنی فائو است. این شهر از پرجمعیت‌ترین و بزرگترین شهرهای ایتالیا به شمار می‌رود دارای قدمت 2500 ساله است که طی این سال‌ها با فراز و نشیب‌های متعددی مواجه بوده است.

در تمام نقاط شهر رم نشانی‌های واضحی از تمدن غنی و هنر رم باستان دیده می‌شود. از آثار تاریخی این شهر می‌توان به شهر واتیکان، قصر سلطنتی ” ”St. Peter’s Basilica، کلیسای “”SistineChapel، مجسمه‌‌های باشکوه یادگارهای استادان و هنرمندان جاویدانی مثل میکل آنژ و لئوناردو داوینچی و میادین و موزه‌ها و بناهای تاریخی عظیم اشاره کرد. شهر رم در سال 2007 میلادی از نظر گردشگران به عنوان اولین شهر پربازدید در ایتالیا، سومین شهر در اروپا و یازدهمین مکان پر بازدید در جهان معرفی شد.

شرایط آب و هوایی خوب در شهر رم یکی از فاکتورهای مهم برای انتخاب این شهر برای زندگی است. شهر رم از لحاظ کیفیت زندگی در سطح بالایی قرار دارد ولی شاخص توان خرید شهروندان آن پایین است. همچنین مراقبت‌های سلامت و درمانی در حد متوسط ارائه می‌شود و امنیت این شهر بسیار بالا است.

شرایط زندگی در شهر رم

شرایط زندگی در شهر رم سفری دیگر

هزینه زندگی در شهر رم

هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف کشور ایتالیا با توجه به سبک زندگی و میزان درآمد و منطقه محل زندگی متفاوت است. به طور کلی هزینه زندگی در شهر رم برای یک نفر و به طور متوسط بدون در نظر گرفتن اجاره بهای محل زندگی چیزی حدود 800 یورو در ماه خواهد بود. برخی دیگر از هزینه‌های زندگی در شهر رم شامل خرید مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌‌ها است که بسته به تعداد اعضای خانواده و سایر مواردی که به آن‌ها اشاره شد متغییر است.

هزینه زندگی در شهر رم سفری دیگر

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای شهر رم

شهر رم در کنار رودخانه تِوِره و در نزدیکی دریای مدیترانه و در غرب کشور ایتالیا واقع شده است و از جایگاه استراتژیکی در کشور ایتالیا دارد. این شهر مرکز یکی استان‌های ناحیه لاتزیو در ایتالیا است و از شهرهای متراکم در قاره اروپا به شمار می‌رود. شهر رم حدود 21 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و دارای آب و هوایی مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم و زمستان‌های خنک و بارانی است. این شهر در فصل تابستان اغلب دمای بیش از 30 درجه سانتیگراد را تجربه می‌کند.

در ماه‌های ژوئیه و آگوست در طول شب میانگین دما کمتر از 20 درجه سانتیگراد بوده و در طول روز 30 درجه سانتیگراد است. بالاترین دما در شهر رم 40 درجه سانتیگراد ثبت شده است.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای شهر رم سفری دیگر

جمعیت شهر رم

رم از زیباترین شهرهای ایتالیا است که در سال 2020 میلادی جمعیتی حدود ۴۲۵۷۰۵۶ نفر داشته و مساحت آن ۱۳۶٫۲۸۷ کیلومتر مربع است.

جمعیت شهر رم سفری دیگر

فرهنگ و آداب و رسوم شهر رم

کشور ایتالیا و به تبع آن شهر رم زادگاه امپراطوری رم ومرکز اصلی رنسانس بوده و طی قرن‌ها فرهنگی غنی در این کشور به وجود آمده است. فرهنگ ایتالیایی پیوند عمیق و گسترده‌ای با هنر، خانواده، معماری، موسیقی و غذا دارد.

در کنار 96 درصد جمعیت ایتالیا، قومیت‌های دیگر و تعدادی از عرب‌‌های آفریقای شمالی، آلبانیایی‌ها، اتریشی‌ها و آلمانی‌ها در این کشور وجود دارند که سبب شده در شهر‌های مختلف این کشور از جمله شهر رم فرهنگ‌های متنوعی دیده شود. شهر رم در ایتالیا با فرانسه، سوئیس، اتریش و اسلوونی هم مرز بوده و از این طریق تعاملات فرهنگی زیادی صورت گرفته که در جهت غنی شدن فرهنگ آن تاثیر زیادی داشته است.

اقتصاد شهر رم

شهر رم از قدیم تا الان مرکز تجاری و مرکز حمل و نقل ایتالیا بوده است؛ به طوری که از طریق جاده، راه‌آهن، دریا و مسیرهای هوایی ترافیک بین‌المللی امکان تجارت با سایر کشورها وجود دارد. با توجه به این امکانات رم یک مرکز مهم و بین‌المللی در زمینه فرهنگی، مذهبی، سیاسی و تجاری در اروپا به شمار می‌رود.

بیشترین بخش اقتصاد شهر رم از گردشگری و پذیرش توریست تامین می‌شود؛ همچنین بخش دیگری از اقتصاد این شهر وابسته به صنعت فیلم‌سازی است. علاوه بر این‌ها فعالیت‌های تجاری به خصوص بانکی در اقتصاد شهر رم نقش مهمی دارند و بخش‌های دیگر اقتصاد آن را دانشگاه‌ها، رادیو و تلویزیون ملی تشکیل می‌دهند.

اقتصاد شهر رم سفری دیگر

حمل و نقل در شهر رم

شهر رم به عنوان پایتخت ایتالیا دارای سیستم حمل و نقل عمومی و شهری مجهز شامل مترو، اتوبوس، تراموا و قطار است که توانسته تمام نقاظ شهر را به هم وصل نماید. خدمات ارائه شده در زمینه حمل و نقل در شهر رم بسیار اطمینان بخش و از لحاظ اقتصادی به صرفه است به طوری که در طول شب نیز اتوبوس‌های شبانه امکان جابه جایی افراد را دارند.

حمل و نقل در شهر رم سفری دیگر

 سوالات متداول درباره مزایا و معایب زندگی در شهر رم

1. بهترین محله‌های شهر رم برای زندگی چه محله‌هایی هستند؟

انتخاب محله برای زندگی در نقاط مختلف شهر رم به سبک زندگی و میزان درآمد فرد بستگی دارد.

2. آیا رم شهر گرانی برای زندگی است؟

هزینه‌ها زندگی در شهر رم ممکن است کمی بالا به نظر برسد ولی در مقایسه با دیگر شهرهای ایتالیا این هزینه‌ها بسیار ارزان است.

3. آیا با توجه به وضع اقتصادی کنونی در رم رفاه اجتماعی وجود دارد؟

در حال حاضر تعداد زیادی افراد جویای کار در این شهر وجود دارند که سبب شده نسبت به گذشته امکان اشتغال در رم کاهش پیدا کند. البته افرادی که به زبان انگلیسی یا ایتالیایی مسلط هستند می‌توانند در شغل‌های با سطح درآمد بالا استخدام شوند از لحاظ رفاه اجتماعی در جایگاه خوبی قرار گیرند. در کشور ایتالیا استانداردهای مهمی شامل بیمه اجتماعی و بیکاری وجود دارد که به رفاه اجتماعی افراد کمک زیادی می‌کند.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

درباره شهر ناپل باید بدانید که در قسمت جنوبی کشور ایتالیا قرار دارد و به‌عنوان یک کلان‌شهر و مرکز ناحیه...

بهترین دیدنی های کشور ایتالیا از آن جهت اهمیت دارند که این کشور از نظر تنوع معماری، هنر، غذا، موسیقی،...

درباره شهر جنوا این شهر زیبای ایتالیا باید بگوییم که در نزدیکی مرز فرانسه قرار دارد، دانشگاه‌های برتر موجود در...

نظرت چی بود؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!
فرناز حضوری  امیرحسین رحیمی  امین بابازاده
تماس تصویری با کارشناسان
پاسخگویی آنلاین صوتی و تصویری رایگان
 logo

تماس تصویری با کارشناسان

پاسخگویی به سوالات ، انتقادات ، پیشنهادات قبل و پس از خرید
همین الان با ما تماس تصویری بگیرید.

شماره موبایل تان را وارد نمایید

تماس تصویری
تماس صوتی
Instagram instagram logo
Telegramtelegram logo
Aparataparat logo
مکالمات شما
در حال برقراری ارتباط مرورگر با سرور...
خطا: به مرورگر اجازه ی دسترسی به دوربین و میکروفن را بدهید!
ارتباط شما با موفقیت برقرار شد!